Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Dohoda mezi EU a Británií je téměř hotová

23.11.2020

Dohoda mezi Evropskou unií a Británií je téměř hotová. Nejdůležitější otázky ale ještě nejsou vyřešeny. Británie uzavírá obchodní dohody s dalšími zeměmi.

Začátkem nového roku skončí přechodné období, během kterého měla Velká Británie vytvořit dohodu s Evropskou unií ohledně svého odchodu z Unie. Británie se od ledna ocitne mimo vnitřní trhu a celní unie EU. Podle informací z Euronews je zhruba 95 procent dohody hotovo, přičemž vyjednavači se dohodli na oblastech, jako např. pohyb výrobků a služeb, doprava či policejní a justiční spolupráce. Problém ale spočívá v klíčových oblastech, tedy respektování unijních standardů včetně pravidel hospodářské soutěže, dohled nad dohodou a rybářská práva. Pokud bude dohody dosaženo, tak nikdo kromě samotných vyjednavačů zatím nezná její obsah, což může zkomplikovat nejen její schválení v Londýně a Bruselu, ale také praktickou přípravu Británie a Evropské unie.

S koncem přechodového období musí být Británie připravena na pobrexitové období, s jejímiž přípravy Británie nezahálí. V říjnu uzavřela Británie obchodní dohodu s Japonskem, která má zajistit až 99 % britského vývozu do Japonska bez cel. Rovněž bylo dosáhnuto dočasné smlouvy s Kanadou. Dohody s Japonskem i s Kanadou mají nahradit dohody unijní, kterými se Británie až do konce přechodového období řídí.

Británie v průběhu roku připravila informace ohledně imigračních a pobytových právech. Rovněž byl představen desetibodový plán tzv. Zelené průmyslové revoluce. Plán má pomoci Británii dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.

Více informací naleznete na stránkách Euractivu.

Další články v rubrice

Evropský rok železniční dopravy

Evropská komise, Evropský výbor regionů, 11.01.2021
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty