Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Komise navrhla pravidla pro minimální mzdy

02.11.2020

Evropská komise navrhla pravidla, podle kterých by členské státy měly jednotně stanovovat minimální mzdy svých obyvatel.

Evropská komise podala návrh nových pravidel, podle kterých by členské státy Evropské unie měly jednotně stanovovat minimální mzdy pro své obyvatele. Zájmem Komise je především snižování rozdílů mezi nejnižšími a průměrnými přijmy. Hladina minimální mzdy by se měla určovat podle hospodářské situace jednotlivých členských států takovým způsobem, aby motivovala lidi k práci a snižovala dopady nynější krize na nejchudší. Plán na sladění podmínek minimální mzdy se v Bruselu projednává již dlouhodobě, ovšem vždy naráží na odpor části států, které úředně stanovenou minimální mzdu nemají a které sázejí na kolektivní vyjednávání, např. Itálie a Rakousko.

Plán Evropské komise ale nepočítá s jednotnou sazbou minimální mzdy pro celou Unii, tu si každý členský stát bude volit sám. Komise ovšem navrhuje postup, podle kterého by jednotlivé státy měly dospět k výši minimální mzdy. Podle návrhu Komise by státy měly změnit svá často nejasná kritéria jejího výpočtu a pravidelně je aktualizovat podle nejnovějšího ekonomického vývoje, rovněž by se měly omezit výjimky, pro které minimální mzda neplatí. Pokud návrh Komise schválí členské státy a Evropský parlament, tak jednotlivé státy Unie budou muset svá pravidla pro stanovení minimální mzdy přizpůsobit pravidlům Unie.

Další informace naleznete na stránkách Euroskopu nebo Euractivu.

Další články v rubrice

Evropský rok železniční dopravy

Evropská komise, Evropský výbor regionů, 11.01.2021
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty