Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Komise představila nový migrační pakt

28.09.2020

Evropská komise minulý týden představila nový Evropský pakt o migraci a azylu.

Evropská komise nedávno zveřejnila nový Evropský pakt o migraci a azylu, který představuje soubor opatření reformujících stávající migrační a azylovou politiku. Nový pakt se více zaměřuje na vytvoření spolehlivějšího a předvídatelného systému pro zvládání migrace a poskytování azylu. Podle Evropské komise by se do řešení této problematiky měly zapojit všechny členské státy EU, a to bez zapojení obávaných kvót. Součástí paktu je urychlení postupů v migračních a azylových záležitostech, a to díky větší solidaritě a odpovědnosti členských zemí. Nový pakt se specificky zabývá postupem na hranicích EU a představuje tzv. předvstupní screening osob, které překračují vnější hranice EU bez povolení.

Podle komisařky Ylvy Johanssonové nový pakt zajistí rychlejší a spravedlivější postupy na hranicích tak, aby lidé nemuseli čekat na hranicích v táborech, kde je jejich integrace zcela nemožná. Mimo jiné lze očekávat zesílení spolupráce se třetími zeměmi, především z důvodu boje proti převaděčství, návratové politiky a kontroly legálních cest do Unie.

Návrh Paktu o migraci a azylu nyní musí získat přízeň Evroského parlamentu a přesvědčit jednotlivé členské státy. Migrační i azylová politika je i nadále v rukou členských států, které nahlížejí na migraci a poskytování azylu rozdílně a zaujímají odlišné postoje. Cílem Unie je proto vytvoření takových podmínek, které by vyhovovaly všem a pomoci zemím na vnější hranici EU, které jsou migrací ovlivněny nejvíce a které se dožadují větší solidarity.

Více informací o Evropském paktu o migraci a azylu nalezenete na stránkách Euroactivu a Euroskopu.

Další články v rubrice

Evropský rok železniční dopravy

Evropská komise, Evropský výbor regionů, 11.01.2021
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty