Evropský týden mládee 2019 finále
Dne 20. května 2019 se v Evropském domě v Praze konala závěrečná konference v rámci Evropského týdne mládee, která zavrila sérii esti regionálních workshopů Demokracie a já. V konferenčním sále se seli studenti středních kol s prezentacemi svých projektů, kterými se snaili vyřeit problém ve svém okolí.
Projekty hodnotila odborná porota ve sloení: Libor Rouček (bývalý místopředseda Evropského parlamentu), Ludmila Johnová (Odbor komunikace o evropských záleitostech, Úřad vlády ČR), Zuzana Wildová (Česká rada dětí a mládee) a Johana Hoková a Ludmila Vávrová (obě za Dům zahraniční spolupráce).
Účastníky přivítal Michael Murad, projektový manaer organizace Eutis. Úvodní slovo přednesl Michal Urban, ředitel odboru pro mláde Ministerstva kolství, mládee a tělovýchovy. Poděkoval studentům za přípravu vech projektů a motivoval áky k vytváření nových inovativních plánů, díky nim budou moci změnit budoucnost. Michala Urbana následovala svým projevem vedoucí Sekce kolního, odborného vzdělávání a mládee Domu zahraniční spolupráce Lenka Henebergová. Zaměřila se předevím na téma Erasmus+, na finanční podporu projektů a jak si o ni zaádat. Její mylenky směřovaly také k důvodu, proč by mladí lidé měli chodit k volbám a vzít do rukou svou budoucnost. Účastníky přivítali také Jan Pátek a Kateřina Blaková z Kanceláře Evropského parlamentu v ČR, kteří hovořili o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, o nízké volební účasti a způsobech, jak by bylo moné ji zvýit. Zmiňovali také platformu Tentokrát jdu volit, která cílí mj. na mladé lidi a na to, aby o volbách hovořili mezi sebou a ířili tyto informace dál. Poté ji předali slovo mladým řečníkům.
Následovala prezentace projektů. První projekt nesl název Rozhýbeme Stromovku. Jednalo se o plán z Českých Budějovic, kde se nacházela dvě velká hřitě ve patném stavu. Renovací těchto hři chtěli studenti zvýit zájem o sportování a docílit větí bezpečnosti prostoru. Následující projekt Četina bez hranic pocházel také z Českých Budějovic. Jednalo se o oblast Banátu, co je území v jihovýchodní Evropě pokrývající část Rumunska, Srbska a Maďarska. Obsahem tohoto projektu byla předevím korespondence mezi obyvateli Banátu a Česka. S dalím projektem se představil plán občanského vzdělávání na Litvínovsku. Podstata projektu spočívala v íření finanční, sociální, politické a mediální gramotnosti v tomto regionu. Projekt číslo čtyři pocházel z Mostu a členové týmu ho nazvali Nae ovzduí, nae zdraví. Zmíněným problémem v okolí tohoto města byl smog a patné dýchání obyvatel, s čím chtěli studenti bojovat. Mezi projekty na dopoledním programu patřil i plán, kterým chtěli studenti zlepit vybavení jejich odborné koly. estý projekt pokryl velmi závané téma, uívání tvrdých drog na kolách, ale prezentující studenti to pojali s humorem. Za vtipnými poznámkami se skrývalo natáčení hororového filmu, které mělo odradit mladé lidi od uívání návykových látek.
Odpolední program zahájila prezentace na téma venkovního festivalu v Ostravě. Cílem bylo oivení města a obnovení zchátralého parkovitě. Vítězný projekt tohoto dne nesl název Sběr pouitého oleje v Krnově. Studentky do detailů rozebraly, co by se s pouitým olejem mělo dále dít a jak předejít znečiování vody a kanalizace. Následně uvedly plán na realizaci projektu. #BOzáitky byl projekt pocházející z Moravskoslezského kraje, konkrétně z Ostravy. Cílem projektu bylo zaměřit se na dobré věci v této lokalitě a informovat o nich předevím mezi mladými lidmi. S jazykovou bariérou mladých přistěhovalců si poradil tým číslo 10. Plánoval vytvoření nové webové stránky, vytvoření databáze a organizaci schůzek s cizinci, tlumočníky a občany České republiky. Výsledkem mělo být zjednoduení osvojení četiny a snadnějí způsob začleňování do společnosti. S posledním problémem, který trápí České Budějovice, přili studenti, kterým není jedno, e jejich spoluobčané nemají kde třídit odpad. Byly tedy navreny speciální koe i jejich umístění, které bylo prezentováno přímo na mapě. Poslední projekt nesl název "Informovanost národnostních menin o ivotě na Rychnovsku". Cílem projektu bylo vytvoření brourek, které měly obsahovat zvyklosti v Česku a na Rychnovsku, informace o kulturních akcích a důleité kontakty.
Po prezentaci vech projektů dostala prostor také porota. Libor Rouček se podělil o svůj názor na účast ve volbách, Ludmila Johnová připravila zábavný kvíz o Evropské unii a zdůraznila výhody členství Česka v EU. Zuzana Wildová představila Dialog mládee, jeho cíle a monosti, jak se do něj mohou mladí lidé zapojit, a Mikulá Misterka z České středokolské unie seznámil zúčastněné s významem studentských samospráv. Poté ji následovalo dlouho očekávané vyhláení výsledků.
1. místo: Sběr pouitého oleje v Krnově
2. místo: Informovanost národnostních menin o ivotě na Rychnovsku
3. místo: Občanské vzdělávání na Litvínovsku
4. místo: Četina bez hranic (České Budějovice)
5. místo: Market City Parking (Ostrava)
6. místo: Centrum třídí (České Budějovice).
Cena diváků putovala k týmu kolem projektu Četina bez hranic.
Po skončení akce měli jetě studenti anci se podívat na veletrh příleitostí, díky kterému mohli získat více informací o tom, jaké příleitosti se jim v Evropě nabízejí.
Stá v Eurocentru Praha
28.11.2019
Evropa ve vesmíru
25.11.2019
Česko a přímo řízené programy EU
07.11.2019
Víceletý finanční rámec po roce 2020