Ne vyrazíte za prací do Německa
Shrnutí semináře Eurocentra Praha.
V úterý 23. června 2015 se konal poslední seminář Eurocentra Praha před letní přestávkou. O studijních a pracovních příleitostech v Německu přily zájemce informovat Leona Bláhová, EURES poradkyně pro Ústecký kraj, a Sylvie Boumová z Národního centra Europass ČR.
Pomůe vám EURES
Leona Bláhová nejprve krátce představila činnost sítě EURES, která zahrnuje úřady práce v celém Evropském hospodářském prostoru. Občanům poskytuje iroké spektrum slueb v oblasti poradenství. Zaměřuje se zejména na praktické informace spojené s přesunem za prací do jiného členského státu. Nabízí také databázi volných pracovních míst ze vech úřadů práce v EHP.
Bláhová v této souvislosti doporučila navtívit webové stránky www.eures.cz, kde si můete zaloit profil a vloit svůj ivotopis. Zaměstnavatele vás pak mohou najít a prostřednictvím portálu oslovit. Naleznete zde také kontakty na vechny EURES poradce v jednotlivých zemích, Česká republika jich má v současnosti dvacet est. Dále doporučila stránky Ministerstva práce a sociálních věcí (www.mpsv.cz), kde můete nalézt vekeré praktické informace spojené s ivotními a pracovními podmínkami v jednotlivých evropských zemích.
V případě Německa Bláhová upozornila na fakt, e nalézání práce skrze personální agentury je zde velkým trendem. V Česku nejsou příli oblíbené, ale při hledání práce v Německu se jim nejspíe nevyhnete, konstatovala. Personální agentura se v takovém případě chová jako zaměstnavatel a pracovníky dalím firmám poskytuje na základě smluv.
Výhody pro mladé lidi
Bláhová upozornila na přetrvávající rozdělení Německa. Na západě jsou mzdy vyí a nezaměstnanost nií. Potýkají se zde spíe s nedostatkem pracovníků, a to zejména v oblasti sociální, zdravotnictví nebo řemeslné výroby. Pracovníci z Česka se vak mohou setkat s problémem uznávání kvalifikací nebo vzdělání. Německá vláda proto spustila program MobiPro. Mladí lidé ve věku mezi 18 a 27 lety mohou tímto způsobem získat vzdělání v ádaném oboru, u konkrétního zaměstnavatele zároveň také praxi, a následně u dané firmy mohou nastoupit do pracovního poměru. Německá vláda také nabízí úhradu jazykových kurzů němčiny v místě bydlitě před odjezdem do Německa. Zájem ze strany české populace je vak malý. V září do programu nastupuje 6 uchazečů. Obecně je největí zájem ze strany Řeků a panělů.
Na závěr Blahová zmínila několik uitečných internetových adres. Na stránkách www.lohnspiegel.de si kdokoli můe vyhledat obvyklou výi platu v určitém oboru v jednotlivých částech Německa. Můe se to hodit, jeliko Němci se ptají, jaká je Vae představa o platu a rádi o něm smlouvají, vysvětlila Bláhová. Nejlepí databáze na vyhledávání pracovních nabídek v Německu je podle ní portál www.jobboerse.airbeitsagentur.de.
Díky Europassu na nic nezapomenete
SylvieBoumová s Národního centra Europass ČR uvedla, e Europass měl původně pouze podobu dodatku k diplomu. A později se projekt Europass rozířil o dalí dokumenty včetně ivotopisu a motivačního dopisu. Uivatelům pomáhá zejména tím, e jim připomene, jaké vechny dokumenty mají vyplnit, aby jejich portfolio bylo kompletní, vysvětlila. Boumová uznala, e u mnoha firem je vnímán ivotopis Europassu negativně. Některým firmám vadí logo EU, ale na monosti jeho odstranění ze ablon programátoři Europassu v současnosti intenzivně pracují, dodala. Jiným zaměstnavatelům vadí, e v dokumentech Europassu nemohou uchazeči projevit kreativitu, co je v některých případech součástí hodnotících kritérií. Naopak třeba v Itálii nebo panělsku je tento formát vyadován ve vech výběrových řízeních na pozice ve státní správě, podotkla Boumová.