Mají se četí spotřebitelé bát dohody mezi EU a USA?
Shrnutí semináře Eurocentra Praha.
V pondělí 11. května proběhl dalí seminář Eurocentra Praha organizovaný v rámci Národního konventu o EU. Tentokrát byla tématem dohoda TTIP a diskutovat přili Marino Radačič z Ministerstva průmyslu a obchodu a Tomá Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra.
Chlorovaná kuřata nám nehrozí
TTIP je předevím obchodní dohoda, která má za cíl umonit volný obchod mezi EU a USA. Nepůjde vak o rozíření vnitřního trhu EU, nadále se bude jednat o zahraniční obchod. Podobných dohod má Evropská unie u celou řadu, doplnil Radačič. Dodává vak, e dohoda TTIP je o něco ambicióznějí, nezaměřuje se pouze na cla, ale i na dalí segmenty obchodu jako sluby nebo oblast regulací.
Právě téma právní regulace je velice citlivé. V Evropě panují obavy, e regulace v oblasti geneticky modifikovaných potravin, chlorování kuřat nebo pouívání hormonů v zemědělství bude díky této dohodě zmírňována, jeliko v USA jsou pravidla v označování GMP a pouívání hormonů mírnějí. Radačič vak tuto obavu vyvrátil a konstatoval, e v jednání nehodlá EU v těchto bodech ustupovat a legislativu měnit.
TTIP nás nebude nutit k deregulaci, nebudeme sniovat nae evropské standardy v oblasti ochrany spotřebitelů, ivotního prostředí, veřejného zdraví, kulturní rozmanitosti, nae veřejné sluby jsou z dohody vyjmuty, neřeíme reim ochrany osobních údajů, vysvětlil Radačič.
Ceny zboí klesnou
Česká republika dlouhodobě podporuje volný obchod mezi státy a vítá proto také snahy o uzavření dohody TTIP. Cla zdraují ná export a zároveň současný stav regulace často znemoňuje nebo značně komplikuje dovoz mnoha výrobků. Kdy pomineme cla, problémem jsou rozdílné technické poadavky, kvóty na pracovní víza a neuznávání kvalifikací pracovníků, vzájemné neuznávání certifikací na výrobky, co vede ke zvyování jejich cen.
O dohodu TTIP se veřejnost zajímá mnohem více ne o jiné obchodní dohody v minulosti. Proto se evroptí činitelé snaí jednat nanejvý transparentně a pomalu, aby zajistili podporu jednotlivých zemí a ratifikace finálního návrhu proběhla hladce v parlamentech vech členských států EU.
Nebojte se TTIPu
Večl uvedl konkrétní případy, ve kterých by dohoda TTIP mohla spotřebitelům pomoci. Jedná se předevím o klasický nákup zboí na internetu, dovoz vozu z USA nebo oblast letecké dopravy. V současné době toti nemohou evropské aerolinky létat na vnitrostátních letech v USA, zatímco americké aerolinky v rámci EU svoje sluby poskytovat mohou.
Večl dále akcentoval rozdílnost obou stran v systému kontroly a regulace. V EU se jde předevím cestou legislativních opatření, naopak v USA se silně prosazuje občansko-právní rovina, kterou se řada nedokonalostí na trhu efektivně řeí.
V Evropě funguje sí spotřebitelských center, která řeí nedokonalosti na vnitřním trhu EU, pomáhají a radí spotřebitelům, kteří nakupují v jiném členském státě EU. Večl by uvítal existenci podobné instituce ve vztahu jak k USA tak například k Číně nebo dalím zemím.
Systém obchodování s emisními povolenkami
30.03.2021
Přípravné semináře na výběrová řízení do institucí EU
11.03.2021
Role EU v oblasti zdravotnictví
24.02.2021
Budoucnost evropské migrační politiky