Jak se dostat na stá do institucí EU?
Shrnutí semináře Eurocentra Praha.
Ve čtvrtek 5. března 2015 se konal dalí seminář Eurocentra Praha v tomto roce. Informovat o monosti stáí v institucích EU přili Natálie astná z informační kanceláře Evropského parlamentu v Praze, Natálie Vlková ze Zastoupení Evropské komise v ČR a Pavel Trantina z Evropského hospodářského a sociálního výboru.
Do Komise, tam by chtěl kadý
Natálie Vlková hovořila o monostech uplatnění přiblině 700 stáistů v Evropské komisi kadý půlrok. Motivací pro ně můe být i finanční odměna zhruba 1000 euro za měsíc, která je poskytována formou stipendia a nepodléhá dani z příjmu. Větina stáí má administrativní charakter, stáista organizuje a účastní se jednaní pracovních skupin, ze kterých zpracovává různé zprávy a reporty. Vdy je pod dohledem vyího úředníka. Evropská komise nabízí také překladatelské stáe. Stáista vdy překládá do svého rodného jazyka ze dvou dalích oficiálních jazyků EU. Obecné podmínky pro přijetí stáisty jsou: občanství členského státu EU nebo kandidátské země, absolvovat aspoň bakalářský studijní program, velmi dobrá znalost minimálně dvou oficiálních jazyků EU, uchazeč se dříve neúčastnil stáe v evropské instituci delí jak 6 týdnů.
Můe vypadat beznadějně, e z počtu přiblině 15 000 přihláek se na stá dostane méně ne 700 uchazečů. Avak nezoufejte, mnoho přihláek je prakticky obratem vyřazeno z formálních důvodů. Navíc procento přijatých uchazečů z České republiky stoupá, v současnosti je okolo 10%, co je hezký výsledek. říká Vlková. Dodala také, e pokud se dostanete na tzv. Blue Book, ze kterého si instituce vybírají kandidáty, můete zkusit lobbování na konkrétních odděleních, ve kterých byste měli zájem stá vykonávat.
Důleité je sledovat termíny přihlaování na jednotlivé semestry. Pro období březen a červen 2015 se začíná přihlaovat v polovině srpna a pro období říjen a únor 2016 se podávají přihláky v lednu. Přihláka se podává online na www.ec.europa.eu/stages .
V Parlamentu máte větí výběr
Natalie astná upozornila na to, e Evropský parlament nabízí více druhů stáí. Mimo veobecných a překladatelských jsou to také stáe urnalistické, vzdělávací, stáe pro osoby se zdravotním postiením nebo stáe u poslanců Evropského parlamentu. Podmínky přijetí jsou obdobné těm v Evropské komisi. Přihláka se vyplňuje online v AJ, NJ nebo FJ a nejblií výběrové řízení na období od října začíná 15. března. Nenechávejte přihláku na poslední chvíli a seeňte si potřebné dokumenty předem, upozorňuje astná. Podrobné informace jsou k dispozici na internetových stránkách Parlamentu: http://www.europarl.europa.eu/aboutparliament/en/007cecd1cc/Traineeships.html.
Hlásit se můete do růných odborných oddělení nebo třeba do informační kanceláře například v Praze nebo v Londýně. Nejvíce stáistů působí právě v oblasti komunikace a styku s veřejností.
Kdy chcete zkusit něco jiného
Pavel Trantina nejprve nastínil činnost Evropského hospodářského a sociálního výboru, protoe povědomí o stáích v jiných institucích ne v Komisi a Parlamentu. Výbor funguje jako poradní orgán Evropské komise, Evropského parlamentu a Evropské rady, ve kterém působí zástupci zaměstnavatelů, zaměstnanců a jiných zájmových skupin např. OSVČ, zemědělců nebo zástupců nevládních organizací.
Na rozdíl od dvou výe zmíněných institucí, EHSV nabízí mimo placené pěti měsíční stáe také krátkodobou neplacenou stá v délce trvání 1 a 3 měsíce. Dlouhodobé stáe se konají zhruba ve stejných obdobích jako v EP a EK. Výběrové řízení pro termín stáe od září do února probíhá do konce března. Podrobné informace o monostech stáí v EHSV jsou dostupné na: http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.traineeships.